Nasiona marihuany hodować można na 2 różne sposoby — w pomieszczeniach zamkniętych (takie odmiany określa się mianem indoor) oraz na świeżym powietrzu (do czynienia mamy wówczas z hodowlami typu outdoor). Jakie są ich cechy charakterystyczne i co je różni?

Uprawy indoor

Uprawy odbywające się w pomieszczeniach zamkniętych dają niskie, lecz obfite i szybko dojrzewające plony. Nasiona indoor bardzo lubią światło, co sprawia, że wymagają one zastosowania dużej ilości sztucznych lamp. Przekłada się to zarówno na generowanie ciepła, jak i wzrost wydatków na prąd. Im więcej światła uzyskiwać będzie uprawa indoor, tym gęstsze i wyższej jakości plony będzie można uzyskać. Pamiętać należy tu jedynie o tym, by rośliny nie znajdowały się zbyt blisko lamp — prowadzić może to bowiem do ich trwałego uszkodzenia. W przypadku tego typu upraw unikać powinno się odmian sativa, a to ze względu na długi okres kwitnienia i duże rozmiary. Z powodzeniem sięgnąć można natomiast po szczepy takie, jak Purple Afghan Kush, Critical 2.0. lub Bubba Kush Autoflowering.

Do głównych zalet upraw indoor zalicza się krótki czas wzrostu, niezależność od warunków atmosferycznych, pełną kontrolę nad jakością plonów oraz możliwość hodowania nasion przez cały rok. Średnio uzyskuje się tu 6 zbiorów rocznie.

Jeżeli chodzi natomiast o wady upraw indoor, są nimi: konieczność zaadaptowania pomieszczenia i nieustannej opieki nad hodowanymi roślinami (panujące warunki dostosować należy tu do aktualnego etapu wzrostu roślin) oraz zwiększone wydatki na prąd.

Uprawy outdoor

Mianem upraw outdoor określa się takie, które odbywają się na świeżym powietrzu. Stosowane tu nasiona cechują się wysokimi plonami. Ich uzyskanie jest możliwe ze względu na dostęp do naturalnego światła oraz świeżego powietrza. Jako że hodowane w ten sposób rośliny są narażone na różnego rodzaju choroby, niezbędne jest stosowanie najbardziej odpornych odmian, które sadzić należy na płodnych glebach, w miejscach o wysokim nasłonecznieniu. Zalicza się do nich między innymi OG Kush Outdoor, Super Skunk Outdoor czy Amnesia XXL Autoflowering.

Jakie zalety ma uprawa outdoor? Są to między innymi: brak konieczności stałej kontroli nad hodowlą, obfite plony oraz dostęp do światła, wody oraz powietrza. Tego typu uprawy są ekologiczne i tańsze od hodowli indoor

Co do wad tej metody, wspomnieć należy tutaj między innymi o tym, iż hodowane w ten sposób rośliny narażone są zarówno na choroby, jak i pleśń oraz działanie szkodników. Co więcej, glebę należy regularnie nawadniać oraz odżywiać stosownie dopasowanymi nawozami. Uzyskane w ten sposób plony różnić mogą się od siebie w znaczący sposób, czego zasługą są zmienne warunki atmosferyczne. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z uprawą outdoor pamiętać powinny o uprzednim przygotowaniu młodych roślin do przeniesienia i stopniowym przyzwyczajaniu ich do słońca.