Niejeden złapie się za głowę analizując mnogość zastosowań konopi. Lista jest tak długa, że nie sposób ją ot tak przytoczyć. Włókno konopne od wieków jest stosowane w różnych dziedzinach życia. To właśnie jemu tym razem się przyjrzymy.

Włókno konopne to jedno z najmocniejszych, o ile nie najmocniejsze, włókno naturalne. Niezaprzeczalną zaletą konopi jest ich stosunkowo łatwa uprawa – przyjazna dla środowiska naturalnego. Konopie nie potrzebują dużej ilości wody i nawozów, a dodatkowo poprawiają jakość gleby, na której rosną. To rzadko spotykane zjawisko w świecie roślin. Między innymi dlatego konopie w ostatnich latach wracają do łask. 

Włókno konopne – niezwykłe zastosowania 

Włókno konopne od tysięcy lat było stosowane przez człowieka. Jest wyjątkowo odporne na gnicie i niesamowicie wytrzymałe. Początkowo służyło głównie do produkcji mocnych worków i lin oraz wytrzymałych płócien żaglowych. Z czasem zaczęto je wykorzystywać również do tkania sieci, tworzenia wężów pożarniczych czy nici chirurgicznych. Po tym, jak ze sztywnego włókna nauczono się wytwarzać delikatną przędzę, z konopi zaczęto szyć odzież.

Dużym atutem włókna z konopi jest umiejętność pochłaniania wilgoci oraz ochrona przed działaniem promieni UV. W związku z tym konopie sprawdzają się podczas produkcji ciepłych czapek, a także ubrań i akcesoriów chroniących przed słońcem. Obecnie na rynku znajdziemy także solidne obuwie z konopi.

Tę wyjątkową roślinę wykorzystuje się również do pozyskiwania celulozy, z której powstaje wysokiej jakości papier, banknoty czy papiery wartościowe. Włókno konopne znalazło również zastosowanie  w przemyśle motoryzacyjnym, a dokładniej w produkcji ekologicznych pojazdów czy biopaliwa. Nikomu jednak jeszcze nie udało się wprowadzić tych innowacyjnych rozwiązań do masowego obrotu.

Konopie z powodzeniem, od lat, stosowane są w przemyśle spożywczym. Powstają z nich oleje, makarony, ciastka, czekolady czy kawy. Z zalet tej rośliny korzystają również kosmetolodzy i farmaceuci. Konopie znajdziemy w wielu produktach pielęgnacyjnych oraz zdrowotnych.

To tylko niektóre zastosowania wszechstronnych konopi. Ich wyjątkowych właściwości nie sposób przecenić.