Konopie sa obecne w kuchni od setek lat. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że społeczeństwo od wieków korzysta z dobroczynnych właściwości tej rośliny. Dlaczego warto po nią sięgnąć? Przedstawiamy 6 powodów, dla których konopie powinny zagościć w każdej kuchni.

Zanim przejdziemy do właściwości, skupmy się na smaku konopi. Potrafi on bowiem podkręcić każdą potrawę – słodką i słoną. To bardzo przyjemne połączenie orzechów i słonecznika. Takim aromatem cechują się zarówno nasiona, jak i olej z nich tłoczony. Bez wątpienia, każdemu przypadnie do gustu. Podobnie jak ich cenne właściwości.

Konopie źródłem białka

Białko pełni bardzo ważną rolę w naszej diecie. Ważne, by było dobrze przyswajalne. Takie właśnie występuje w konopiach. W swoim składzie ma całą masę drogocennych aminokwasów, które między innymi doskonale regenerują mięśnie. Konopie powinny znaleźć się zatem w diecie sportowców. Są lekkostrawne i można je jeść do woli.

Konopie – bogactwo witamin

W nasionach konopi znajdują się takie witaminy jak: A, K, B1, B2, B3, B6, D, E oraz C. Dzięki dużej zawartości tłuszczu witaminy te są bardzo dobrze przyswajalne przez organizm.

Konopie źródłem dobrego tłuszczu

Konopie zawierają kwasy omega-3 i omega-6 w idealnych proporcjach. Dzięki temu wspierają prace serca oraz mózgu. Mało który składnik naszego pożywienia może pochwalić się taką zawartością doskonale przyswajalnych tłuszczów.

Konopie mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy

Dzięki zawartości błonnika konopie regulują prace jelit i bardzo dobrze wpływają na trawienie. Wykazują również właściwości odkwaszające nasz organizm. Przy okazji mogą być spożywane przez osoby, które nie tolerują glutenu.

Konopie wspierają kości i stawy

Konopie zawierają witaminę K, D, wapń oraz magnez. Dzięki temu świetnie wpływają na stan naszych kości i stawów. Nie spotkamy drugiej rośliny o tak dużej zawartości tych składników.

Konopie mają jednak o wiele więcej właściwości o czym możecie przekonać się czytająć artykuł pt. Czym mogą nas zaskoczyć konopie.

Należy pamiętać, że w W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).