Dwa najbardziej znane rodzaje konopi indyjskich to Indica i Sativa. Różnice między szczepami konopi indyjskich Indica, a szczepami konopi indyjskich Sativa są liczne.

Podobieństwa 

Odmiany Indica posiadają inny zakres działania na ciało i umysł niż odmiany Sativa. Jednak obie mają zalety lecznicze i wykorzystywane są w medycynie.

Zarówno Indyjka i Sativa wykazują niezwykłą zdolność przystosowywania się do wielu różnych środowisk. Są odporne na działania klimatyczne i szkodniki, oczywiście nie zawsze.

Różnice

Główna i często powtarzana różnica obu odmian to działanie na człowieka. Odmiana Indica jest na ogół kojarzona z poczuciem głębokiej relaksacji ciała. Odmiany Indica mogą poprawiać doznania fizyczne, takie jak smak, dotyk i dźwięk. Efekt zażywania może być usypiający w większych dawkach.

Odmiany Sativa mają za zadanie dostarczyć bardziej energetyzujących wrażeń. Czasem można znaleźć określenia kreatywnego i chichotliwego haju po zażyciu marihuany tej odmiany. Rzadziej usypia, ale może wykazywać takie działanie.

Nie można powiedzieć, która z nich jest lepsza. Po prostu są odmienne, a zwolennicy obu z nich podzieleni.

Konopie Indica Większość jej odmian pochodzi z Azji Środkowej. Jeśli chodzi o konopie Sativa to  zazwyczaj pochodzą z regionów równikowych np. Tajlandii.

Jak rosną? 

Pąki Indica zwykle rosną w gęstych skupiskach wokół łodygi i gałęzi, przy stosunkowo krótkich odstępach (zwanych przerwami międzywęźłowymi) między poszczególnymi skupiskami. Indyjki wyrastają niższe.

W takich samych warunkach roślina Sativa zwykle rosną większe niż Indica, ponieważ biegną wzdłuż gałęzi zamiast skupiać się wokół węzłów. Pąki nie rosną w takich skupiskach, dlatego zwykle będą ważyć mniej niż Indica, ze względu na ich mniejszą gęstość.

Zapach obu roślin jest podobny, jednak zdecydowanie Sativa ma intensywniejszą woń na każdym etapie rozwoju.

Główną różnicą między indicą a sativą jest to, że sativy kwitną dłużej. Indyjki zwykle mają czas kwitnienia od 45 do 60 dni. Natomiast Sativy potrzebują od 60 do 90 dni. Warto wspomnieć o rozwoju wegetatywnym roślin, czyli tym przez zakwitaniem. Sativa tego czasu potrzebuje znacznie mniej do zakwitania, dlatego całkowity czas wzrostu obu roślin do momentu zbioru będzie bardzo podobny.