Jak procentowo zażywana jest marihuana w świecie?

Konopie indyjskie są bardzo popularne na świecie. Z przeprowadzonych badań szacuje się, że w 2014 roku około 3,8% ludności świata zażywała marihuany. Mieszkańcy Unii Europejskiej w wieku 16-64 lat stanowili 22,1% osób, którzy przynajmniej raz w życiu mieli styczność z marihuaną. Najwyższy udział konsumpcji jest w wieku młodym 15-24 lata - to duża grupa konsumentów. W Polsce spożywanie marihuany jest nielegalne, w przypadku złamania prawa grozi do 3 lat więzienia. Dlatego coraz modniejsze stają się wycieczki zagraniczne z możliwością spróbowania tej rośliny. Niektóre kraje dopuszczają kontrolowaną konsumpcję w tzw. „Coffee Shopach”, Holandia i Czechy są wśród nich. Takie miejsca zachęcają młodych ludzi do odwiedzin coffee shopów i łatwego dostępu do konopi.

Badania potwierdzają

Jak wynika z badań współcześnie wiele podróży odbywa się mających na celu zapalenie czy skonsumowanie marihuany. Przeprowadzone doświadczenie rozpoczęło się w marcu 2016 roku za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Badanie opierało się na anonimowej ankiecie internetowej. Odpowiedzi udzieliło 1200 osób, większości obywateli Polski. 38,7% ankietowanych podawało, że jako główny motyw wyjazdu zagranicznego był cel konsumpcji konopi indyjskich. Inni ankietowani dodawali, iż marihuana była dodatkową atrakcją turystyczną, a nie głównym celem podróży. Wyjazdy odbywają się najczęściej w okolicach weekendu (koncerty ulubionych gwiazd, wypad z przyjaciółmi na zabawę). Bywają też dłuższe wyjazdy, kilkumiesięczne. W Amsterdamie szacuje się, że blisko 1/3 ogółu turystów odwiedza „coffee shopy”.

Nowa moda w turystyce!

Badanie ukazuje coraz to nowe trendy turystyki. Prawdopodobne będzie, że turyści jeszcze częściej niż dotychczas będą korzystali z legalności tej używki w innych krajach. Inne doniesienia naukowe ujawniają, iż konopie indyjskie z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Chęć spróbowania jest możliwa udając się na wycieczkę do krajów z legalną marihuaną.