W konopnym świecie marki NasionaMarihuany.com.pl litera 'S' oznacza Sativa

Leksykon konopny NasionaMarihuany.com.pl od A do Z

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z

Skunk

Tłumaczenie z ang. - skunks, śmierdziel, używana także forma "skun". Grupa odmian marihuany cechujących się poza dość intensywnym zapachem podczas kwitnienia także wyjątkową jakością, znaną na całym świecie. Odmiany marihuany typu skunk to hybrydy cannabis sativa oraz cannabis indica, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jednak  popularny stał się dzięki holenderskim plantatorom, którzy udoskonalali go przez lata. Cechuje je wysoka zawartość THC stąd działanie jest dość silne i niemal natychmiastowe. Odmiany marihuany typu Skunk najczęściej wykorzystywane są w celach rekreacyjnych, ale z racji cech leczniczych, szczególnie dobrze potrafi niwelować ból bywa wykorzystywany w celach medycznych.

Sativa

Gatunek konopi (oprócz Indica oraz Ruderalis) charakteryzuje się wyższą wysokością niż pozostałe, liście są wąskie, długie o jasnozielonym kolorze, potrafią osiągnąć wysokość 2 a nawet 3 krotnie większą niżeli Indica. Wysokość między piętrami także jest dużo większa. Pąki roślin sativa są długie, lżejsze i mniej zbite niż u Indica. Co do działania to jest on pobudzający i energetyczny, niemal natychmiastowy. Stymuluje głownie umysł, daje odlot, pobudza do działania stąd świetnie sprawdza się o poranku oraz w czasie dnia. Sativa cechuje się wyoską zawartością THC a niską CBD stąd działanie tak silnie stymuluje mózg. Konopie Sativa dłużej kwitną niż pozostałe. Dla kogo sativa, więc wykorzystywana jest podczas leczenia depresji, stanów lękowych jak również zaburzeń zachowania. Także wspomaga leczenie anoreksji oraz wszelkiego rodzaju nowotworów ze względu na to, że pobudza łaknienie.

Selektywna

Hodowla jest to proces, w którym ingerencja człowieka odgrywa główną rolę. Polega na odpowiednim doborze takich roślin z najlepszymi cechami i rozmnażaniu ich w celu otrzymania idealnej odmiany. W procesie tym negatywne cechy stopniowo zostają eliminowane wraz ze wzrostem pokoleń.

SCROG

Jedna z popularniejszych metod uprawy konopi wewnątrz pomieszczeń. Tłumaczenie z ang. Screen Of Green” (SCROG), czyli tzw. „ekran zieleni” bądź „siatka zieleni". Jest to najlepsza metoda pozwalająca na zwiększenie powierzchni odgałęzień, dzięki czemu więcej powierzchni otrzyma światło. Metoda podobna do jeszcze bardziej popularnej SOG (See of green) czyli morza zieleni jednak w tym przypadku wykorzystuje się jeszcze dość gęstą siatkę ogrodzeniową lub siatkę z nulonu, idealna posada otwory o średnicy od 4cm do 6 cm. Siatka ta powinna być umiejscowiona możliwie jak najbliżej źródła światła, co pozwoli nakierunkować odpowiednio szczyty. Zazwyczaj przypada jedna roślina na ok 30 cm kwadratowych siatki. Metoda wykorzystywana niemal do wszystkich odmian oczywiście indoor, jednak najlepsze rezultaty uzyskuje się w przypadku odmian Sativa lub z przewagą genów Sativa z racji budowy samej rośliny. Rośną one szybko już na początku stąd łatwiej można nad nimi zapanować. Metoda ta pozwala na uzyskanie maksymalnego plonu, wynika to z powstania wielu mniejszych szczytów. Pozwala uzyskać jak największą liczbę pąków, istotne jest przy tym odpowiednie przycinanie liści tak by nie zabierały one światłą pąkom, jednak warto z tym uważać by nie przyciąć ich zbyt wiele gdyż roślina właśnie poprzez liście pobiera energię słoneczną, tak więc ważne jest tutaj zachowanie proporcji. Należy pamietać by zapewnić roślinom odpowiednią cyrkulację powietrza oraz temperaturę.

Szczep

Pojęcie dość  wieloznaczne  stosowane w biologii, zazwyczaj odnosi się do określenia konkretnej grupy gatunków pochodzących od wspólnego przodka.

Seed

Tłumaczenie z ang. - nasiono

Super Cropping

Jest to jedna z technik uprawy marihuany o dość wysokim poziomie stresu, opiera się na celowym uszkadzaniu struktur łodyg (wyginanie, naginanie, miażdżenie łodyg). Polega na deformacji łodygi, bez jej przerwania w danym miejscu. Roślina odbudowuje się, tworząc zgrubienie, dostarcza także przez to więcej substancji odżywczych co pozwala roślinie na większy i szybszy wzrost oraz  efektywniejsze kwitnienie.

SeedBank

Dosłowne tłumaczenie z ang.  to bank nasion. Istnieją wielkie banki nasion takie jak np. "Światowy Bank Nasion" znajdujący się na Spitsbergenie w Norwegii gdzie z wielkim magazynie znajdujący się bezpośrednio pod zmarzliną znajduje się kilka milionów odmian różnego rodzaju nasion, głównym celem przyświecającym twórcom tego typu banku jest chęć zabezpieczenia genów roślin w przypadku różnego rodzaju klęsk żywiołowych. Ponadto potocznie seedbankami nazywa się firmy specjalizujące się w producji nasion.

SeedShop

Dosłowne tłumaczenie z ang. to sklep z nasionami. 

Synthetic Nutrients

tłumaczenie z ang. Składniki odżywcze pochodzenia syntetycznego, wytworzone z wykorzystaniem sztucznych komponentów.

Strain

tłumacznie z ang. - odmiana